Do przygotowania projektu wizytówki potrzebny nam będzie nie tylko sam pomysł, ale również program graficzny, dzięki któremu uda się nam wprowadzić wspomniany pomysł w życie. Na szczęście możemy wybierać wśród wielu rozwiązań. Najpopularniejsze programy to Corel Drew oraz Photoshop, choć wielu zwolenników ma również Adobe Illustrator.
Przygotowanie pliku do druku – najważniejsze zasady
Jeśli zależy nam na tym, aby projekt wyglądał dobrze także po jego wydrukowaniu, musimy przywiązywać wagę do przynajmniej kilku związanych z nim szczegółów. Na pierwszy plan wysuwa się to, że powinien być on przygotowany z wykorzystaniem formatu PDF, a także wypośrodkowany i uzupełniony o spady, a więc te obszary, które z każdej strony wychodzą poza krawędź cięcia. Nie można zapominać również o tym, że wszystkie fonty powinny być zamieniona na krzywe. Minimalny próg dpi jest określany rozmaicie, zwykle jednak przyjmuje się, że nie powinien on wynosić mniej niż 350. Jeśli plik jest zapisany w formacie PDF, zalecana jest jego zgodność z programem Adobe Acrobat Reader 4.0 w jego wersji 1.3.
Samo przygotowanie do druku najlepiej jest rozpocząć od automatycznego sprawdzenia pliku nie tylko pod kątem formatów i spadów, ale również orientacji, kolorystyki, ilości stron oraz rozdzielczości map bitowych. Należy przy tym liczyć się z tym, że kolorystyka pracy nie musi być taka sama jak ta, która została uwzględniona w naszym projekcie, choć nie ma mowy o różnicach większych niż te, które wynoszą 5 procent dla każdego koloru. Już po zakończeniu weryfikacji klient otrzymuje zresztą plik z podglądem wydruku, aby możliwe stało się jego zaakceptowanie. Należy pamiętać, że błędy popełnione na tym etapie, choć możliwe do wyeliminowania, mogą poważnie opóźnić realizację zlecenia.
Kilka zasad jest zresztą niemożliwych do pominięcia. Tu najważniejsza mówi o konieczności pozostawienia spadów, zaleca się przy tym, aby wynosiły one po 2 milimetry z każdej ze stron. Jeśli więc przyjmujemy, że przygotowana przez nas wizytówka będzie miała wymiary 50 na 90 milimetrów, projekt musi mieć wymiary 54 na 94 milimetry. Inną ważną zasadą, która niestety nie zawsze jest przestrzegana jest ta, która mówi o konieczności zachowania tak zwanego marginesu wewnętrznego.
Ważne treści dobrze jest więc odsunąć od krawędzi projektu tak, aby zmierzały ku środkowi wizytówki. W innym wypadku może dojść do ich przypadkowego obcięcia przy wykrawaniu z arkusza. I tak w sytuacji, gdy wymiary naszej wizytówki to 50 na 90 milimetrów, po uwzględnieniu marginesu wewnętrznego dysponujemy obszarem 44 na 84 milimetry, na którym możemy umieszczać te informacje, które wydają się nam najbardziej istotne. Wspomniana już zasada zamieniania tekstów z czcionek na krzywe również nie została stworzona przez przypadek. Daje nam to pewność, że będą miały one dokładnie taki sam wygląd, jak sami to zaplanowaliśmy. Dobrze jest też pamiętać, że wszystkie bitmapy, a więc obecne w naszym projekcie obrazki, powinny mieć rozdzielczość 300-500 dpi. Inaczej zwiększy się ich rozmiar, jakość nie ulegnie jednak wcale spektakularnej poprawie.